Avaleht / Uudised

Enne uue tööülesande täitma asumist ei tohi unustada juhendamist ja väljaõpet

24.03.2016


Juhtunud, kuid võinuks juhtumata jääda on Tööelu portaalis regulaarselt ilmuv rubriik, milles on vaatluse alla võetud üks reaalses elus juhtunud tööõnnetus. Tööinspektsiooni spetsialist analüüsib juhtunud õnnetust ning juhib tähelepanu sellele, mida oleks saanud ning saab tööohutuse seisukohast ette võtta, et sarnaseid juhtumeid edaspidi vältida. Kasulikke näpunäited jagub nii tööandjatele kui ka töötajatele. Tööelu portaal soovib kõigile turvalist töökeskkonda.

Mis juhtus?

Juba nädalaid oli ettevõttes tõstuks raskesti liikunud. Tõstukse reguleerimine ei olnud aga ühegi töötaja tööülesanne. Sellest tulenevalt otsustas hooldusjuht Kaspar (nimi muudetud) seda ise teha, kuigi ta ei olnud saanud tööks vajalikku väljaõpet ja ohutusalast juhendamist. Vastukaalutõstuki kahvlitele paigaldati puidust kaubaalus mõõtudega 1200x800mm ning Kaspar andis tõstukijuhile korralduse tõsta ta ukse reguleerimiseks viie meetri kõrgusele. Kõrguses reguleerimist lõpetades eemaldas Kaspar ukse liikumise vältimiseks ettenähtud fiksaatori. Selle tulemusel hakkas uks kiiresti mööda juhtsiine ülesse lae alla Kaspari suunas liikuma ning ukse ülemine serv paiskas ta viie meetri kõrguselt betoonpõrandale. Kohale kutsutud kiirabi toimetas kannatanu erakorralise meditsiini osakonda, kus tal diagnoositi parema küünarvarre luude murrud,  roidemurrud ning vaagnaluude murd.

Miks juhtus?

Ukse tasakaalustusvedrud olid suure pinge all ning ukse liikumise vältimiseks fikseeris Kaspar transmissioonivõlli. Fiksaatori eemaldamisel ei osanud Kaspar arvestada tasakaalustusvedrude jõu olulist suurenemist, mille toimel ei suutnud ta ukse liikumist takistada, mille tõttu kaotas ta kokkupõrkel tasakaalu ning kukkus.  

Kuidas edaspidi sarnaseid juhtumeid vältida?

Kui töötajal on lubatud tõstust reguleerida, peab ta eelnevalt olema saanud vajaliku väljaõppe ning ohutusalase juhendamise, mis hõlmaks eelkõige teavet ohtude ja ohuolukordade kohta ning  abinõudest, mida tuleb rakendada ohutuse tagamiseks.

Töövahendite, sealhulgas vastukaalutõstukite ja tõstuste, kasutamisel, hooldusel ja seadistamisel tuleb tööandjal tagada valmistaja antud kasutusjuhendis esitatud nõuete järgimine. Tõstukse kasutusjuhendites soovitatakse kasutada ettevõtete teenust, kelle tegevusalasse kuulub tõstuste paigaldamine, hooldamine ja seadistamine. Nende töötajad on üldjuhul teadlikud erinevatest ohututest töövõtetest ning omavad kogemusi, samuti vajalikke töövahendeid.

Kauba teisaldamiseks mõeldud vastukaalutõstukeid ei tohi inimeste tõstmiseks kasutada. Töötaja vigastused olnuksid kergemad kui inimeste tõstmiseks oleks kasutatud ainult selleks ettenähtud tõsteseadmeid, näiteks  käär- või korvtõstukit. Viimastel on kaitsepiirded kukkumise vältimiseks.   

Vaata lisaks ka Tööelu portaali teemalehte väljaõppest ja juhendamisest.

Foto: Freeimages.com/Alfonso Romero

Tagasi
Enne uue tööülesande täitma asumist ei tohi unustada juhendamist ja väljaõpet
Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks