Avaleht / Uudised

Tööminutid: joobes töötajaga tegelemine

22.03.2016


21. märtsil eetris olnud Tööminutite saates jätkas Tööinspektsiooni peadirektori asetäitja töösuhete järlevalve ja õiguse alal Meeli Miidla-Vanatalu töötaja sõltuvuste teemat ning rääkis täpsemalt olukorrast, mil töötaja ilmub tööle joobetunnustega.  

Mitmes töövaidluses, kus tööandja on joobes tööl viibinud töötajaga töölepingu erakorraliselt üles öelnud, on tööandja jäänud hiljem kaotajaks ning pidanud maksma töötajale hoopis hüvitist.

Probleem on alati olnud aga selles, et tööandja ei suuda vaidluse käigus tõendada, et töötaja ikka oli purjuspäi tööl.

Kui kaastöötajat või tööandja esindaja ise märkab, et töötaja on purjus või ka tugevate jääknähtudega, mis seavad kahtluse alla tema töövõime, tuleb hilisemate vaidluste vältimiseks kohe tegutsema ehk:

  • Kõrvaldada töötaja töölt või teda mitte tööle lubada. See kohustus tuleneb tööandjale ka töötervishoiu ja tööohutuse seadusest.
  • Kindlasti tuleks töötaja mittetööle lubamine või töölt eemaldamine fikseerida kirjalikult, märkides ära, mis kuupäeval ja mis kellaajal täpselt, milliste konkreetsete sümptomite alusel töötaja töölt eemaldati. See on eriti oluline, sest tööandja ei pea maksma töötajale töötasu aja ees, mil töötaja endast olenevatel põhjustel tööd ei teinud.
  • Oluline on saada juurde nö tunnistajate ütlused, kes kirjeldaksid, kuidas töötaja käitus, rääkis, lõhnas, liikus ehk oluline on kirja panna kõik see, mis on tavapärasest käitumisest selgelt erinev ning viitavad sellele, et töötaja on joobes. Kindlasti on oluline ka tunnistajate poolt märkida kuupäev ja kellaaeg, mil nad nägid joobes inimest tööd alustamas või tööle tulemas.
  • Kui tööruumides on näiteks videovalve, millest töötaja on teadlik, siis on vaidluse korral võimalik kasutada ka salvestisi, mis kinnitavad töötaja ebaadekvaatsust või tavapärasest erinevat käitumist.
  • Kui töötajal on joobes oleku tõttu ilmselgelt halb, tuleb kahtlemata anda ka esmaabi ja vajadusel kutsuda kiirabi, mis võib samuti olla vaidluse korral tõendiks, et töötaja seisund oli tavapärasest erinev.
  • Kui töötaja taas kaineks saab ja tööle naaseb, on tööandjal võimalus teha talle hoiatus, milles teatakse, et kui töötaja veel joobes olekus tööle saabub või tööd teeb, ütleb tööandja temaga töölepingu erakorraliselt üles TLS § 88 lõike 1 alusel.

Mis juhudel aga on mõistlik lõpetada töötajaga erakorraliselt tööleping ning kuidas peaks käituma töötaja, kui ta tunneb, et tööandja süüdistused on ebaõiglased? Täpsemalt on kõigest juttu värsketes Tööminutites.

Allikas: Kuku raadio

Vaata lisaks ka Tööelu portaali teemalehte hoiatuse kohta.

 

 

Tagasi
Tööminutid: joobes töötajaga tegelemine
Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks