Avaleht / Uudised

Kõrgustes töötades tuleb arvestada mitmete ohutegurite koosmõjuga

10.03.2016


Juhtunud, kuid võinuks juhtumata jääda on Tööelu portaalis regulaarselt ilmuv rubriik, milles on vaatluse alla võetud üks reaalses elus juhtunud tööõnnetus. Tööinspektsiooni spetsialist analüüsib juhtunud õnnetust ning juhib tähelepanu sellele, mida oleks saanud ning saab tööohutuse seisukohast ette võtta, et sarnaseid juhtumeid edaspidi vältida. Kasulikke näpunäited jagub nii tööandjatele kui ka töötajatele. Tööelu portaal soovib kõigile turvalist töökeskkonda.

Mis juhtus?

Betoonelementide ladustamisplatsilt alustati kolme püstises asendis elemendi autole teisaldamisega. 41-aastane Urmas (nimi muudetud) oli betoonelementide troppijana ametis olnud veidi üle poole aasta ja läbinud troppija väljaõppekursused. Tõstmiseks kasutati sildkraanat, mis oli varustatud tõstetraaversiga ning kahe kett-tropiga. Koos kolleegiga alustati teisaldamist elemendist, mille tõsteaasad asusid maapinnast 2,75 meetri kõrgusel. Tõstekonksude kinnitamiseks ronis Urmas alumiiniumredeliga elemendiga külgnevale madalamale 200 mm laiusega elemendile, mille kahe meetri kõrgusel olev pind oli kaetud jääga. Sellel liikumisel ta libastus ja kukkus alla maapinnale. Kukkumise tagajärjel sai töötaja raskeid vigastusi, sealhulgas õlavarreluu, lülisamba ristijätkete ja vaagnaluude murru.

Miks juhtus?

Teisaldamist alustati elemendist, mille kinnitusaasadele redeliga ei ulatatud. Betoonelemendi pind oli kaetud jääga ning libe. Laoplatsil puhus tugev tuul ning Urmas pidi elemendil liikudes ja tõstekonksude kinnitamisel tõstetraaversit paigal hoidma. Seda tehes töötaja libises ja kaotas tasakaalu ning kukkus.

Kuidas edaspidi sarnaseid juhtumeid vältida?

Betoonelementide teisaldamisel tuleb hinnata muuhulgas töötaja kukkumise riski. Riski vältimiseks tuleb tarvitusele võtta abinõud. Elementide tõsteaasadele juurdepääsuks kasutati tavapäraselt redelit. Antud olukorras pidas töötaja aasadele paremaks juurdepääsemise viisiks libedal elemendil liikumise. Ilmselt tingis tugev tuul ka tõstetraaversi ja –konksude liikumise, mistõttu otsustaski ta kasutada tavapärasest erinevat töövõtet. Elementidel liikumist tuleb aga igal juhul vältida, sest lisaks libedusele võivad need juhuslikult kõikuda ning nendel liikumisel on suur tõenäosus kaotada tasakaal.

Tõstetraaversi või –konksude kiiremaks juhtimiseks tõsteaasade lähedusse kinnitatakse maapinnal nendele ettenähtud köied. Seejärel saab kolleeg neid maapinnalt tõsteaasade lähedale juhtida ning redeli kasutaja tõstekonksud aasadega kinnitada. Kui ilmastikutingimused, sealhulgas tugev tuul, siiski ohustavad töötaja turvalisust, tuleb tõstmistööd ja redelil töötamine edasi lükata.

Betoonelementide ladustamisel ja elementide autole paigutamisel tuleb arvestada ka redeliga kinnitusaasadele juurdepääsemise vajadusega. Läbimõeldud paigutus väldib teisaldustööde käigus vajaduse betoonelementidel liikuda või lisatõstmisi sooritada.

Koostanud Tööinspektsiooni töökeskkonna konsultant Indrek Avi

Foto: sondem/Shutterstock

Tagasi
Kõrgustes töötades tuleb arvestada mitmete ohutegurite koosmõjuga
Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks