Avaleht / Uudised

Kukkuvatest esemetest tuleneva vigastusohu eest tuleb töötajaid kaitsta

04.02.2016


Juhtunud, kuid võinuks juhtumata jääda on Tööelu portaalis regulaarselt ilmuv rubriik, milles on vaatluse alla võetud üks reaalses elus juhtunud tööõnnetus. Tööinspektsiooni spetsialist analüüsib juhtunud õnnetust ning juhib tähelepanu sellele, mida oleks saanud ning saab tööohutuse seisukohast ette võtta, et sarnaseid juhtumeid edaspidi vältida. Kasulikke näpunäited jagub nii tööandjatele kui ka töötajatele. Tööelu portaal soovib kõigile turvalist töökeskkonda.

Mis juhtus?

27-aastane Kaarel (nimi muudetud) töötas ehitusettevõttes betoneerija ametikohal veidi üle aasta. Monoliitse raudbetoonvahelae valamiseks tuli Kaarlil ja kahel töötajal paigaldada puittala-laeraketis. Raketise elemendid telliti rendifirmast ning need koosnesid pea- ja abitaladest, vineerist, tugipostidest ning postipeadest.

Üks töötajatest paigaldas harkredelilt tugiposti otsa nelja meetri kõrgusele postipead. Sellel hetkel libises 3-kilogrammine postipea käest ning tabas allpool pinnast tasandanud ja kummargil olnud Kaarli nimmepiirkonda. Kaarel toimetati kontrolliks erakorralise meditsiini osakonda, kus tal tuvastati lülisamba kahe lüli murrud.

Miks juhtus?

Postipea kukkumise võis tingida redeli ebastabiilsus, paigaldaja ebamugav kehaasend, ebakindel haare esemest, tähelepanu hajumine paigaldamise hetkel või mõni muu asjaolu. Käest lahti pääsenud postipea tabas allpool olevat töötajat.

Kuidas edaspidi sarnaseid juhtumeid vältida?

Juhtum on õpetlik, sest juhib tähelepanu asjaolule, et kukkuvatest esemetest tuleneva vigastusohu eest tuleb töötajaid kaitsta, tööprotsess läbi mõelda ning abinõud tarvitusele võtta.

Samalaadsete õnnetuste ärahoidmiseks võiksid tööd olla korraldatud nii, et tugiposte asutakse paigaldama alles siis, kui toetuspinnas on tasandatud ja tihendatud. Puittala stabiilseks toestamiseks kasutatav postipea paigaldatakse tugipostile üldjuhul maapinnal (vaata joonist 1), postipea lukustub ning seejärel tõstetakse post vertikaalsesse asendisse (vaata joonist 2).

Kujutleme, millise vigastuse oleks 3-kilogrammine postipea tekitanud kokkupõrkel töötaja peaga. Peavigastuse ohu vältimiseks on ehitusplatsidel kohustuslikuks saanud kaitsekiivrite kasutamine. Sellel korral kasutasid kõik töötajad kaitsekiivrit.

Raketise paigaldamine

Raketise paigaldamine maapinnalt

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Joonised pärinevad juhendist: MULTIFLEX Puittala-laeraketis Valjaanne 12 l 2013 Laeraketise standardse konfiguratsiooni paigaldus- ja kasutusjuhend

 

 

Tagasi
Kukkuvatest esemetest tuleneva vigastusohu eest tuleb töötajaid kaitsta
Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks