Avaleht / Uudised

Tööminutid: töötasu alammäära maksmise põhimõtted

19.01.2016


Seekordses Tööminutite saates peatus Tööinspektsiooni peadirektori asetäitja töösuhete järelevalve ja õiguse alal Meeli Miidla-Vanatalu pikemalt töötasu alammäära maksmise põhimõtetel.

Selleks aastast on Vabariigi Valitsus kinnitanud tööandjate ja töötajate esindusorganisatsioonide kokkuleppel töötasu alammääraks töölepinguga töötajatele 2,54 eurot tunnis ja 430 eurot kuus.

Töölepingu seaduse § 29 sätestab selgelt, et Vabariigi Valitsuse kehtestatud alammäärast madalamat töötasu ei või töötajale maksta.

Aga kui inimene teeb töövõtu-, käsundus- või muu võlaõigusliku teenuse osutamise lepingu raames tööd, siis need alammäärad tasu osas ei kehti ning pooled on vabad ise otsustama ja kokku leppima, millist tasu konkreetse töö eest makstakse.

Töölepinguliste suhete jaoks kehtestatud töötasu alammäär tähendab ühtlasi, et tööandja ja töötaja võivad alati kokku leppida kõrgemas töötasu määras. Töötasu suurus on töölepingu üks olulistest tingimustest, mille osas pooled peavad pidama läbirääkimisi enne töötaja tööle asumist ja mis peab kindlasti kirja saama ka töölepingusse.

Kui töölepingusse on kirja saanud, et töötasu makstakse vastavalt Vabariigi Valitsuse poolt kehtestatud alammäärale, siis peab tööandja alammäära muutumisel töötajat kindlasti teavitama kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis alammäära muutumisest.

Mis aga ju´htub siis, kui töötasu on jäänud töölepingusse sootuks märkimata ning tööandja või töötaja soovivad erimeelsust lahendada töövaidluskomisjonis? kas mõnes sektoris on kokku lepitud ka töötasu alammäärast kõrgem määr ning kas tööandjad peaksid sellega arvestama? Kuula värskeid Tööminuteid ning saa vastused neile ning mitmetele teistelegi töötasu alammääraga seonduvatele küsimustele.

Allikas: Kuku raadio

Foto: SXC

Vaata lisaks Tööelu portaali teemalehte töötasu kokkuleppe kohta.

 

 

Tagasi
Tööminutid: töötasu alammäära maksmise põhimõtted
Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks