Avaleht / Uudised

Tööminutid: töölepingu sõlmimisele eelnevad läbirääkimised

27.10.2015


Värskelt eetris olnud Tööminutite saates rääkis Tööinspektsiooni peadirektori asetäitja töösuhete järelevalve ja õiguse alal Meeli Miidla-Vanatalu töölepingu sõlmisele eelnevatest läbirääkimistest.

Nii seadus kui hea tava nävad ette, et enne töölepingu sõlmimist toimuvad poolte vahel läbirääkimised, mille käigus arutatakse läbi kõik poolte jaoks olulised töötingimused. Paraku näitab praktika, et Eestis on visalt kadumas traditsioon, et tööandja annab töölesoovijale tüüptingimustega töölepingu projekti ja palub selle allkirjastada ning tulevane töötaja, süvenemata töölepingu sisusse, panebki allkirja.

Siiski tasub lepingueelseid läbirääkimisi väärtustada, sest need võivad ära hoida hilisemaid mõttetuid vaidlusi.

Läbirääkimiste käigus esitab tööandja töölesoovijale tema jaoks olulised tingimused, milles ta soovib töölepingus kokku leppida. Reeglina on nendeks töötasu, töö tegemise koht, tööaeg ja tööülesanded.

Läbirääkimised on see aeg, kui mõlemad pooled saavad välja öelda enda jaoks töösuhtes olulise ning otsustada, mis sellest peab kajastuma kirjaliku kokkuleppena või mis on hea tava, mida järgitakse igal juhul ka ilma kokkuleppeta.

Läbirääkimiste protsessis võib näiteks töölesoovija küsida võimalusi puhkuse kasutamise, transpordikulude hüvitamise või tööandja pakutava lastehoiuteenuse kohta.

Mida pidada silmas töölepingu sõlmimisele eelnevaid läbirääkimisi läbi viies, kuula Tööminutite saatest.

Allikas: Kuku raadio

Vaata lisaks Tööelu portaali teemalehte töölepingu sõlmimisest.

Tagasi
Tööminutid: töölepingu sõlmimisele eelnevad läbirääkimised
Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks