Avaleht / Uudised

Tööminutid: olukord töökeskkonnas ja töösuhetes 2015 aastal

12.01.2016


Aasta alguses on ikka kombeks korraks ka möödunud aastale vaadata ning mõelda mida uuel aastal varasemaga võrreldes teisiti teha. Värskelt eetris olnud Tööminutite saates rääkis Tööinsoektsiooni peadirektori asetäitja töösuhete järelevalve ja õiguse alal Meeli Miidla-Vanatalu olukorrast töökeskkonnas ning töösuhetes 2015 aastal ning pakkus välja lahendusi, mida ja kuidas võiks sel aastal teisiti teha.

Eelmine aasta paistis silma keeruliste töösuhete ning oluliste probleemidega töökeskkonnas. Mitmed suured koondamised jätsid inimesed tööta ning  vähenenud ei ole ka nende tööandjate osa, kes jätavad tehtud töö eest lihtsalt tasu maksmata.  

Kahjuks ei toonud aasta ka raskete ja surmaga lõppenud tööõnnetuste arvu langust, mis näitab, et ohutu ja turvaline töökeskkond ei ole Eestis jätkuvalt moes. Seda ei osata väärtustada.

Tööinspektsioonile teatati 2015. aastal 36 korral surmajuhtumist, mis leidsid aset tööd tehes või tööga seotud olukorras. Töötervishoiu ja tööohutuse seaduse mõistes tööõnnetusena saab neist vaadelda 15-st, kuid see ei tee ülejäänud surmajuhtumeid olematuks. Neid juhtumeid on igal juhul  liiga palju. Tööd tehes ei peaks ükski inimene surema.

Eesti vajab tööohutuskultuuri, kus ohutus ja tervise hoidmine on auasi. Selle nimel peab pingutama igaüks. Ohutuskultuuri kujundamine ja ohutute töövõtete kasutamise õpetamine peab algama juba kodust ja lasteaiast ning jätkuma koolis tööõpetustunnis ja hiljem praktika käigus.

Kuid tööikka jõudes peavad noorele töötajale head eeskuju näitama just vanemad kolleegid. On aeg üle saada mentaliteedist „ah, ma olen seda tööd 20 aastat ilma maski või kiivrita teinud, need ainult segavad“.  Hea töökeskkonna kujundamisel peavad oma panuse andma nii tööandja kui töötaja ning oma osa ka riik.

Lõpetuseks tuletame meelde, et 1.jaanuarist muutusid mitmed tööelu puudutavad määrused ja seadused. Muudatustest tööelu puudutavates seadustes ning 2016 aasta töökeskkonna ning töösuhete olukorra parendamise eesmärkidest saab rohkem kuulata Tööminutite saatest.  

Allikas: Kuku raadio

Informatsiooni muudatustest tööelu puudutavas seadusandluses vaata ka Tööelu portaalist.

 

Tagasi
Tööminutid: olukord töökeskkonnas ja töösuhetes 2015 aastal
Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks