Avaleht / Uudised

Tööminutid: tööpäeva lühendamine pühade

22.12.2015


Sel korral rääkis Tööinspektsiooni peadirektori asetäitja töösuhete järelevalve ja õiguse alal Meeli Miidla-Vanatalu Tööminutite saates tööpäeva lühendamisest pühade eelsel päeval.

Seaduse kohaselt peab tööandja lühendama 3 tunni võrra nii 23. kui ka 31. detsembri tööpäeva. Kui see tööprotsessi eripära tõttu aga võimalik ei ole, siis peab tööandja sõlmima töötajaga kokkuleppe pikema tööajaga töötamiseks.

Sellisel juhul tuleks viidatud kolme tundi vaadelda ületunnitööna ja tasustada vastavalt kas vaba aja andmise või rahalise hüvitusega 1,5kordse töötasuna.

Erandiks on suumeeritud tööajaarvestuse alusel töötamine, sest siis selguvad ületunnid alles arvestusperioodi lõpus. Seega on võimalik olukord, kus tööandja planeerib tööaega nii, et arvestusperioodi lõpul ületunde ei teki. Kuid ka summeeritud tööajaarvestuse rakendamisel peab tööandja töötaja käest eelnevalt küsima, kas ta on nõus, et tema tööpäeva riigipüha-eelsel päeval ei lühendata.

Siiski peab tööandja tegema kõik endast oleneva, et töötajad saaksid nii 23. kui ka 31. detsembril kolme tunni võrra lühema tööpäeva, et tegeleda pühade-eelsete ettevalmistustega. Töötajal on ka õigus keelduda vastaval riigipühaeelsel päeval kõnealuse kolme tunni töö tegemisest, kuid tal tuleb sellest tööandjat enne informeerida.

Täpsematest näidetest, kuidas korrektselt tööpäeva pühade eel lühendada, saab aga Tööminutite saatest.

Kaunist jõuluaega ja hoolivust!

Allikas: Kuku raadio

Vaata lisaks Tööelu portaali teemalehte tööpäeva lühendamisest.  

 

Tagasi
Tööminutid: tööpäeva lühendamine pühade
Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks