Avaleht / Tööandjale / Töökeskkond / Töökeskkonna ohutegurid / Psühhosotsiaalsed ohutegurid
Viimati uuendatud: 09.01.2019
Iga tööandja kohustuseks on kaitsta töötajate elu ja tervist tööga seotud olukorras – ka psühhosotsiaalne töökeskkond on tööandja vastutuse all ning sellega seonduvad riskid tuleb hinnata ja maandada.
Töötervishoiu ja tööohutuse seaduse § 91 lõige 1 sätestab, et psühhosotsiaalsed ohutegurid on õnnetus- või vägivallaohuga töö, ebavõrdne kohtlemine, kiusamine ja ahistamine tööl, töötaja võimetele mittevastav töö, pikaajaline töötamine üksinda ja monotoonne töö ning muud juhtimise, töökorralduse ja töökeskkonnaga seotud tegurid, mis võivad mõjutada töötaja vaimset või füüsilist tervist, sealhulgas põhjustada tööstressi.
Nimetatud paragrahvi lõige 2 sätestab, et tööandja peab psühhosotsiaalsest ohutegurist tuleneva tervisekahjustuse ennetamiseks rakendama abinõusid, sealhulgas kohandama töökorralduse ja töökoha töötajale sobivaks, optimeerima töötaja töökoormust, võimaldama töötajale tööpäeva või töövahetuse jooksul tööaja hulka arvatavaid vaheaegu ning parandama ettevõtte psühhosotsiaalset töökeskkonda.
Psühhosotsiaalseid ohutegureid ehk töökorralduslikke aspekte, mis tekitavad töötajates stressi, võib jaotada üldistatult järgevatesse kategooriatesse:
Tööandjal tuleb hinnata töökeskkonna psühhosotsiaalsetest ohuteguritest tulenevat ohtu töötaja tervisele läbi riskianalüüsi. Riskianalüüsi läbiviimisel on oluline, et töötajad avaldaksid oma seisukohti ning räägiksid probleemidest avameelselt - seega tuleb tagada kogutud andmete konfidentsiaalsus ning vältida töötajate ebasoodsasse olukorda sattumist kas osalejate anonüümsuse tagamise või muude kokkulepete abil. Vastavalt riskianalüüsi tulemustele tuleb tööandjal planeerida tegevused psühhosotsiaalse töökeskkonna parendamiseks.
Külastusi 13105, sellel kuul 13105
Seadusandlus
Muudatustest töötervishoiu ja tööohutuse seaduses
Töötervishoiu ja tööohutuse seadus (§91)
Lisalugemist
Psühhosotsiaalsed ohutegurid tööl (Euroopa Vanemtööinspektorite Komitee juhendmaterjal)
Kolmanda osapoole vägivald (ROTAL voldik)
Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.
Leitud märksõnadMärksõnu ei leitud