Avaleht / Tööandjale / Töökeskkond / Töökeskkonna ohutegurid / Füsioloogilised ohutegurid

Füsioloogilised ohutegurid

Viimati uuendatud: 17.06.2016


Töötervishoiu ja tööohutuse seaduse kohaselt on füsioloogilisteks ohuteguriteks füüsilise töö raskus, sama tüüpi liigutuste kordumine ning üleväsimust põhjustavad sundasendid ja -liigutused töös ning muud samalaadsed tegurid, mis võivad aja jooksul viia tervisekahjustuseni. Nagu kõikide ülejäänud ohutegurite puhul tuleb ka füsioloogiliste ohutegurite olemasolul viia läbi töökeskkonna riskianalüüs st hinnata kas töötaja tööasend (istuv, seisev) või tööliigutused võivad viia töötaja tervise halvenemiseni. Kui on oht tervisekahjustuse tekkimiseks tuleb võtta tarvitusele meetmed tervisekahjustuse vältimiseks. Meetmeks võib olla puhkepauside võimaldamine, töökoha töötajale sobivaks kohandamine aga ka sobivate tööjalanõude soetamine seistes tööd tegevatele töötajatele jms.

Tööandja kohustuseks on tagada töötaja tervise säilimine ning heaolu. Lisaks sellele, et välistada õnnetuste juhtumine töösituatsioonis, kontrollides masinate ja seadmete korrasolekut (sh kaitsekatete olemasolu) ning reguleerimist, samuti ohtlike kemikaalide käitlemist, tuleb tähelepanu pöörata ka töötaja töökoha sobivusele ning sellele kuidas töötaja tööd teeb.

• Vaata Tööelu portaali teemalehte ergonoomiast

Töökoht tuleb kohandada töötajale võimalikult sobivaks st töötaja peab saama oma tööd teha minimaalse pingutusega (näiteks ei peaks töötaja laduma raskeid kaste alusele alustades aluse kõrgusest kuni töötaja õlgade kõrguseni) vaid tuleb leida sobivad abivahendid töötaja töö kergendamiseks nt muudetava kõrgusega tõstelaua või -platvormi kasutamine. 

• Vaata Tööelu portaali teemalehte raskuste käsitsi teisaldamisest

Samuti tuleb tähelepanu pöörata sundasendis töötamisele. On see siis kuvariga töötamine või mingite teiste tööülesannete täitmine. Ka sellisel juhul on oluline, et töötamiskoht oleks töötajale võimalikult mugav (sobiv tooli ja laua kõrgus ning ruum tööülesannete teostamiseks). 

• Vaata Tööelu portaali teemalehti arvutiga tööst, sundasendist, sundliigutustest ning  tööst istuvas asendis

Tähelepanu tuleb pöörata ka töötajatele kelle töö on seotud pideva seismise ja liikumisega (ettekandjad, juuksurid, müüjad jne) ning hinnata võimaliku terviseriski suurust. Terviseriski vähendamiseks tuleb töötajatele ette näha puhkepausid ning väljastada sobivad tööjalanõud.

• Vaata Tööelu portaali teemalehte tööst seisvas asendis

Korduvaid liigutusi tegevatele töötajatele ning sundasendites töötajatele tuleb ette näha puhkepausid, et töötajad saaksid taastuda. Parem on töötajatele võimaldada tihedamini lühemaid puhkepause kui harvemini pikemaid puhkepause.

Külastusi 11663, sellel kuul 11663

Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks